Minister hospodárstva Pavol Rusko požiadavku považuje za neprijateľnú a pohrozil, že ak Enel neustúpi, navrhne privatizáciu zrušiť, hoci víťaza tendra už schválila vláda.
Štát elektrárne predával aj s nevýhodnými zmluvami. Jednou z podmienok privatizácie bolo, že nový majiteľ s nimi bude súhlasiť.
Ide o dlhodobé zmluvy s hlinikárňou Slovalco a Paroplynovým cyklom na odber elektriny, ktoré spôsobujú elektrárňam veľké straty. Enel preto za 66-percentný podiel v elektrárňach ponúkol nižšiu cenu. Dnes žiada, aby štát prebral časť záväzkov zo zmluvy so Slovalcom.
"To je úplne neakceptovateľné. Takáto požiadavka je nad rámec dohôd. Enel sa už raz zaviazal, že so zmluvou súhlasí," povedal pre SME Rusko. Na dohodu dáva Enelu dva týždne. "Ak budú Taliani na tejto požiadavke trvať, odporučím vláde, aby transakciu neschválila," tvrdí. Mohlo by to znamenať, že celý doterajší proces privatizácie štát zruší a vypíše nový tender. "Ak by sme ustúpili, právom by sa ozvali ďalší neúspešní účastníci tendra - český ČEZ a ruský RAO," povedal Rusko.
Zmluva so Slovalcom bola pre Enel problémom od začiatku. Jej zrušením podmieňoval už prvú ponuku na elektrárne, čo slovenská strana neprijala. Privatizačný poradca preto vyzval účastníkov tendra, aby predložili nové ponuky bez podobných podmienok. Enel potom so zmluvami súhlasil, ponúkol však za elektrárne asi o 6 miliárd korún menej.
Nevýhodná zmluva so Slovalcom platí do roku 2017 a je prakticky nevypovedateľná. Nórsky akcionár Slovalca Norsk Hydro pohrozil aj žalobou na Európskom súdnom dvore, ak by sa elektrárne pokúsili od zmluvy odstúpiť.
Zmluvu medzi Slovenskom a Enelom o kúpe elektrární podpísali vo februári. Na úplné prevzatie elektrární novým väčšinovým vlastníkom chýba len súhlas vlády s investičným plánom, ktorého súčasťou je spor o zmluvu so Slovalcom.